| Camera | 50MP+12MP+13MP Main 16MP Front Camera | |
|---|---|---|
| Display | 6.78 Inches LTPO4 AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 13, Funtouch 13 | |
| Chipset | Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 | |
| RAM | 8GB, 12GB, 16GB RAM | |
| Memory | 128GB, 256GB, 512GB ROM | |
| Battery | Li-Po 5000 mAh Battery |
| Name | vivo iQOO 11 |
|---|---|
| Model | iQOO 11 |
| Price | Exp Tk 75,000 |
| Brand | Vivo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2022, December 08 |
|---|---|
| Launch Date | Released 2022, December 08 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LTPO4 AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~507 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Primary Camera | 50MP 12MP 13MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 164.9 x 77.1 x 8.4 mm or 8.7 mm |
|---|---|
| Body Weight | 205 g or 208 g (7.23 oz) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black, Green, White (BMW M branding) |
| Operating System | Android 13, Funtouch 13 (International), Origin OS 3 (China) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256Gb, 512GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB, 16GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 120W wired, PD3.0, 1-100% in 25 min (advertised) |
Nice Phone
Display: 6.76 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 8MP+60MP Front
Chipset: Kirin 9000S (7 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 11.61 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 9000 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13.1
Battery: Li-Po 9510 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 10.9 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 15.4, up to iPadOS 15.7, upgradable to iPadOS 16.1
Battery: Li-Ion (28.6 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 7538 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 200MP+8MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12, MIUI 13
Battery: 4600mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.39 Inches AMOLED Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: 2MB RAM
OS: Feature phone
Battery: 455mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Super XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple A15 Bionic 5nm
RAM: 8GB RAM
OS: iOS 15
Battery: Li-Ion 4373 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 inches LTPO3 AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+14.6MP main, 16MP front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, Funtouch 12 (International), Origin OS Ocean (China)
Battery: 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP+SL 3D front
Chipset: Apple A13 Bionic (7 nm+)
RAM: 8GB RAM
OS: iOS 13, upgradable to iOS 14.4.2
Battery: 3110 mAh Battery
View Details →